Year
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999

2000

2001

2002

2003

2004

2005

2006


2007

2008

2009


2010


2011


2012


2013


2014


2015



2016




2017


Girls State Championship Results

Coach
Eduardo Moreno
Tom Champion
Vince Drake
Tim Champion
Jim Marco
Steve Shad
Dave Robben
Steve Schad
Andy Lodes
Andy Lodes
Dan Hogan
Andy Lodes
Tim Walters
Maureen McVey
Andy Lodes
Maureen McVey
Andy Lodes
Tim Richardson
Eric Schwendeman
Maureen McVey
Scott Siegel
Maureen McVey
Scott McDoniel
Scott Siegel
Dave McCoy
Jeff Muhr
Todd Krey
Jeremy McElduff
Todd Krey
Dick Westbrook
Jeremy McElduff
Greg Koeller
Jack Baldwin
Matt Darby
Annie Beekman
Dustin Wengert
Dave Thurmer
Annie Beekman
Ben Timson
Dick Westbrook
Tom Rottjakob
Ben Timson
Dick Westbrook
Tom Rottjakob
Dan Bokern
Greg Koeller
Melissa Bruno
Dave Thurmer
Greg Koeller
Bill Goggin
Patrick Turner
Dick Westbrook
Maureen McVey
Garrett Fritsche
Patrick Turner
Matt Darby
Jeremy McElduff
Garrett Fritsche
Patrick Turner
Matt Darby
Jeremy McElduff
Caitlin Pistorio
Ryan Schweain
Thom Champion
Gary Schneider
Champion
Cor Jesu Academy
Notre Dame (StL)
Aquinas-Mercy
Nerinx Hall
Incarnate Word Academy
St. Joseph's Academy
Oakville
St. Joseph's Academy
Incarnate Word Academy
Incarnate Word Academy
Francis Howell North
Incarnate Word Academy
Lafayette
St. Joseph's Academy
Incarnate Word Academy
St. Joseph's Academy
Incarnate Word Academy
Lee's Summit North
St. Dominic
St. Joseph's Academy
St. Teresa's Academy
St. Joseph's Academy
John Burroughs
St. Teresa's Academy
Visitation Academy
Incarnate Word Academy
Lee's Summit West
St. Teresa's Academy
Lee's Summit West
Visitation Academy
St. Teresa's Academy
St. Dominic
Fort Zumwalt West
Notre Dame de Sion
Incarnate Word Academy
St. Vincent
Duchesne
Incarnate Word Academy
Springfield Catholic
Visitation Academy
Liberty
Springfield Catholic
Visitation Academy
Liberty
St. Pius X (Festus)
St. Dominic
Cor Jesu Academy
Duchesne
St. Dominic
Eureka
Duchesne
Visitation Academy
St. Joseph's Academy
Saxony-Lutheran
Duchesne
Notre Dame de Sion
St. Teresa's
Saxony-Lutheran
Duchesne
Notre Dame de Sion
St. Teresa's
St. Vincent
Cape Notre Dame
Webster Groves
Eureka
Class
1A-4A
1A-4A
1A-4A
1A-4A
1A-4A
1A-4A
1A-4A
1A-4A
1A-4A
1A-4A
1A-4A
1A-4A
1A-4A
1A-4A
1A-3A
4A
1A-3A
4A
1A-3A
4A
1A-3A
4A
1
2
1
2
1
2
1

2
1
2
1
2
1
2
3
1
2
3
1
2
3
1
2
3
1
2
3
1
2
3
1
2
3
4
1
2
3
4
1
2
3
4
Score
2-1
3-2***
1-0
2-1*
2-1
2-1
5-0
1-0
1-0
1-0
3-1
2-1
1-0
1-0
2-0
4-0
4-1
2-1
2-1***
2-1
6-2
4-0
3-0
2-1
2-1
2-1
3-1
2-0
0-0****

4-0
1-0 pks
1-0
1-0
1-0
3-1
4-1
2-1 pks
3-0
5-3
7-2
3-2
2-1 pks
2-1*
3-1
1-0
3-0
4-0
2-0
2-1
6-0
2-1**
3-2**
5-0
3-2
1-0
6-1
1-0
4-1
1-0
4-2
2-1
3-2 (OT)
2-1
2-1
Runner Up
McCluer North
John F. Kennedy
Bishop DuBourg
Pattonville
Parkway Central
Oakville
Incarnate Word Academy
Incarnate Word Academy
Cor Jesu Academy
Nerinx Hall
Incarnate Word Academy
St. Dominic
Visitation Academy
St. Teresa's Academy
St. Teresa's Academy
Lafayette
Notre Dame (StL)
Lindbergh
John Burroughs
Rockwood Summit
Cor Jesu Academy
Lee's Summit North
Notre Dame (Cape Girardeau)
St. Joseph's Academy
Springfield Catholic
Ursuline Academy
Bishop DuBourg
Incarnate Word Academy


Fort Zumwalt West
Notre Dame de Sion
Incarnate Word Academy
Notre Dame (StL)
St. Joseph's Academy
Trinity Catholic
Smithville
Lee's Summit North
Trinity Catholic
Notre Dame (StL)
Pattonville
St. Vincent
Notre Dame de Sion
Cor Jesu Academy
Principia
Rosati-Kain
Lee's Summit North
St. Pius X (Festus)
Helias Catholic
St. Teresa's Academy
Springfield Catholic
Kearney
St. Teresa's Academy
Father Tolton
St. Pius X (KC)
Rockwood Summit
Francis Howell Central
Trinity
Pembroke Hill
Rockwood Summit
St. Joseph's Academy
Summit Christian
Springfield Catholic
Notre Dame de Sion
Lee's Summit North